שניים

יש משהו לא הוגן בהורות לשניים.

לפני ההיריון, הרגשתי שזה לא הוגן כלפיי. לצפות ממני לאהוב ילד אחר, לאהוב לא-שיפקה, אחרי שכל יישותי התהוותה מחדש לכדי אמא-שלה. לא הייתי בטוחה אם אצליח לכרבל ולהניק מישהו זר, שאינו הילדה שלי. במיוחד כשאותה כבר הפסקתי להניק, והאם זה בכלל סביר והגיוני. מה גם שהעברתי שנים בלהתבאס עבור הורים אחרים שהם נאלצים לגדל את ילדם שלהם ולא שיפו – שהיא ילדת פלא מדהימה שכל מהותה הוספת טוב לעולם – ועכשיו גם אני אאלץ לגדל לא-שיפו?

לפני הלידה, חשבתי שזה לא הוגן כלפי הילדה שכבר יש לי. פתאום היא צריכה לחלוק הורים, לחלוק מקום, לחלוק אהבה. כבר בהיריון היו שלבים קשים פיזית בהם פחות יכולתי להיות שם בעבורה- ועוד בזמן משבר כשהיא הרחק מהגן והשגרה. איך אולי לא יהיה לי נח להניק במיטה כשהיא גם שם, והיא תוגבל למיטה שלה אחרי שהתרגלה שמותר לה לטפס אלינו לחיבוק כשהיא רוצה. היא תצטרך לחכות בזמן שאטפל בו?

היא עצמה התאהבה באחיה עוד לפני הלידה והסבירה שהוא שלה והיא תטפל בו, והאהבה שלה חיזקה את ההשלמה עם הבחירה שלנו, ובכל זאת- זה עדיין לא הוגן.

בדיעבד, זה גם ממש לא הוגן כלפי הילד, שנכנס ככה לתוך הורות שמוכוונת ילדה אחת. מהתחלה נקודת הפתיחה שלו חסרה. כבר כשקנינו כסא בטיחות נוסף, יצא לי לחשוב בזעזוע שבגלל החצוף הזה, שבכלל בקושי קיים, אאלץ להעביר את הבת שלי למיקום פחות בטיחותי מהמושב האמצעי. כשנולד, מיד נכנס לתוך השוואות.
לשיפו יש פופיק מעט בולט וכתם לידה קטן על הברך. לאחר שנשר הגלד, אבי התינוק החדש כבר הלין ש"זה לא פייר שיש לו פופיק יפה יותר משל שיפקה ועור חלק", והרי עצם זה שטוענים שמשהו שטוב בו לא הוגן כלפי אחותו, כבר זה ייצוג של תפישה שאינה הוגנת כלפיו.
כשאמא שלי אמרה שהוא יפה יותר מכפי שהייתה אחותו בגילו התרעמתי נוכח האפשרות להשוואה שערורייתית שכזו, וכשהגיע לגיל המופלג חודשיים ולא הרים את ראשו וחזהו בעודו נשען על המרפקים, מיד נאנחנו ש"טוב, לא כולם מוצלחים כמו…".
כל זאת כשהוא באמת תינוק חמוד כשלעצמו, שאתרע מזלו להיוולד אחרי הילדה הנפלאה ביקום.

השיעור הזה, של לאהוב כל ילד בפני עצמו, הוא לא פשוט. רוב הזמן אני מייסרת את עצמי על ההזנחה של שניהם. אבל עכשיו כשאני איתו כששיף רוצה אותי, אני כבר לא כועסת עליו שהצרכים שלו באים ביני לבן הבת שלי, אז זו התקדמות.

ח

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s